Není to jednoduché... (Úděl fotografů - 2. díl)


Viper - zveřejněno05 Březen 2012

...aneb příprava fotografa před akcí.

 

 

Tento článek volně navazuje a rozvíjí obsah přednášky z konference ODRAZ 2.11

 

V minulém díle jsme se věnovali stručnému úvodu do života a existence fotografa. Povídali jsme si o tom, kdo to vlatně fotograf je. Zminili jsme pomyslné tři skupiny, do kterých můžeme fotografy řadit - fotograf Civilista, Larpový fotograf a fotograf Hráč. Pár vět jsme taktéž věnovali vztahu fotografa a organizátora dané akce. Stejně tak jsme se věnovali zatřídění akcí podle vztahu k osobě fotografa - akce volně přésupné, akce s poplatkem pro fotografy, akce na pozvání a akce nepřístupné.

 

Minulý článek naleznete zde: http://www.larp.cz/cs/clanek/2753/vzdy-se-nekdo-diva

Dnes si povíme o tom, co všechno musí fotograf absolvovat, aby mohl konktérní akci nafotit. Společně zjitíme, jakou přípravu musí fotograf před akcí absolvovat. Také si řekneme jaké nároky různé akce na fotografa mají a co se na nich od fotografa očekává.

 

Není to jednoduché…

Úděl fotografa není vždy jednoduchý. Často ho na jeho fotografické pouti potkává mnoho nepříjemností a překážek. A aby těchto těžkostí bylo co možná nejméně, fotografické práci velmi často předchází jistá příprava, která čerpá z dříve získaných zkušeností. Fotograf, který chce jet na akci (mluvme prosím pouze o Fotografech larpových), by před svým odjezdem měl přeci jen pár věcí zařídit.

 

Příprava na akci:

Na jakou akci jedu?

Je velmi vhodné uvědomit si, na jakou akci to vlastně chci jet. Každý druh akce má na fotografa různé požadavky a nároky. Zejména se jedná o chování fotografa během dané akce. Je vhodné se s těmito podmínkami seznámit, co nejdříve.

Fotografem dokumentované akce bych rozdělil do následujících skupin:

  • Dřevárna
  • Městský larp
  • Airsoft
  • Post-apo

 

Dřevárna

Na tomto pravděpodobně nyní nejrozšířenějším druhu akcí je na fotografa kladen jednoduchý nárok – nepřekážet. To v našem případě znamená, že fotograf musí během herní doby dbát na to, aby hráčům nevadil svou přítomností. Oproti tomu je fotografovi příjemné, že mu na těchto akcích nehrozí téměř žádné skryté nebezpečí – drtivá většina "útoků" je vedena chladnými zbraněmi, takže fotografovi stačí si držet pouze pár metrový odstup, aby se nacházel v "bezpečné vzdálenosti".

 

Městský larp

Městský larp se často avšak ne z pravidla odehrává ve městě, což s sebou přináší pro fotografa i různé výhody. Tím, že se hra odehrává v "civilizaci", se snižuje riziko agresivních soubojů, které jsou pro fotografa a jeho magickou skříňku nejnebezpečnějšími. Zda je právě nutné si uvědomit, že v okolním prostředí se pravděpodobně vyskytuje nemalé množství mudlů, kteří by měli po skončení akce zůstat bez fyzických i duševních zranění či otřesů. Záleží samozřejmě na konkrétním zpracovní dané hry – při nočním BiteFightu bude jistě prolito daleko více krve než u …… . Nemohu si neodpustit školácky výchovnou větu, že si v moderním prostředi "civilizace" musíme dávat pozor ale i na její každodenní nástrahy – auta a tramvaje. Zde nám není nic platné, že tramvaj není oficiálně v settingu daného larpu zasazena – tramvaj má vždy přednost.

 

Airsoft

Dostáváme se na opačnou stranu hráčské působnosti. Airsoftové akce jsou místy nezřídka přeplněni lítajícími kulkami a granáty. Pokud si nedáme pozor, můžeme nechtěně přičichnou atmosféře opravdových válečných reportérů, což není vždy naším cílem. Abychom se tomuto vyvarovali je třeba předvídat. Předvídat v jakém houští a z jaké strany přijde první výstřel. U airsoftu totiž neexistuje pojem "bezpečná vzdálenost". Vždy se může stát, že se dostanete do středu křížové palby a věřte, že vám nic neušetří.

 

Postapokaliptické larpy

Post-apo akce jsou trochu mírnějšími airsofty. Jejich hlavní myšlenkou a náplní bývá právě samotný život ala post-apo – nocování v promočených stavbách mezi střepy, strach z mutantů či samotné hledání životně potřebného jídla. Zvýrazňuje se larpová stránka akce na úkor bojové akčnosti. Tím pádem se i pro nás fotografy snižuje šance, že budeme přepadeni a prostříleni olovem.

 

Co budu potřebovat?

Specializované vybavení

Každá z výše uvedených druhů akcí má své specifické požadavky, tím pádem je třeba si na ně zabalit i specifické věci. Čímž se nám začíná rozrůstat seznam věcí, které krom obvyklého vybavení s sebou fotograf na akci bere.

V případě dřevárenských akcí si fotograf obvykle s sebou bere svůj fotografický kostým, který je pokud možno neutrálního vzezření, aby na dané akci nebyl zaměnitelný třeba s kostýmem příslušníka nějaké frakce. Dále je vhodné si na některé akce vzít dobový stan nebo alespoň "dobový" přehoz přes něj. Poslední věcí, kterou bych zde zmínil je dobové nádobí, kterým se bude fotograf na akci stravovat. V případě LF a LH akcí bychom s klasickým ešusem působili jako pěst na oko.

Na akce airsoftové je třeba brát s sebou ovšem úplně jiné vybavení. Kostým neutrálního vzezření je vhodné nahradit křiklavou reflexní vestou. Musíme totiž myslet ne to, že na těchto akcích hráči leckdy střílejí a až po tom se ptají. Reflexní vesta tímto většinou zaručí, že hráči daleko dříve poznají neherní osobu fotografa a nebudou do něj střílet (většinou). Další veledůležitou věcí na akce s airsoftovými prvky jsou ochranné brýle! Povinnost jejich nošení a otázku bezpečnosti zde doufám nemusím více rozebírat.

Poslední věcí, kterou vám zde zmíním je zvoneček. U žádného jiného fotografa jsem se s tím nepotkal, ale musím říci, že je to šikovná věc, která vás leckdy chrání od ošklivé situace. Vysvětlím vám jak. Najděte si doma zvoneček třeba tak 3 až 5 cm veliký a přivažte si ho k pasu nebo někam na stehno. Při chůzi bude zvoneček jemným a relativně decentním způsobem zvonit. Pokud se budete nacházet v budově, kde není vidět za roh, zvoneček svým zvoněním oznámí číhajícímu střelci, že se blíží neherní fotograf, čímž zvyšujete fotografovu šanci na přežití. Jakmile opustíte budovu a budete na volném prostranství, kde vás "ochrání" reflexní vesta, můžete zvoneček schovat do kapsy.

Jen dodávám, že je nutno ovšem předem informovat hráče a organizátora, aby zvuk zvonečnu nebyl zaměněn s jinou herní činností.

 

Obvyklé vybavení

Když jsem už mluvil o "specializovaném" vybavení fotografa, myslím, že by bylo vhodné, zmínit i vybavení "obvyklé". Takže…

Mezi "obvyklé" vybavení bychom zařadili kupříkladu už samotný fotoaparát, nabitou baterii, pokud máme, tak i náhradní baterii, případně i dobíječku. Další věcí, kterou je potřeba nezapomenout doma je paměťová karta – pokud možno prázdná. Věřte, že není nic ošklivějšího, než když vám uprostřed velké scény dojde volné místo na kartě.

Další věci, které vám zde zmíním, jsou věci spíše občasné či sezónní – věci, které si fotograf přibaluje s sebou pouze někdy. Do této kategorie bych zařadil stativ, který je vhodný na statické fotografie v nočním či temném prostředí. Dále bych zde mohl mít externí blesk, který fotografovi propůjčí větší výkon a často i lepší "kvalitu" než blesk vestavěný přímo ve fotoaparátu. Třetí a minimálně pro mne velmi podstatnou věcí je pláštěnka na foťák. Tu ovšem stačí s trochou šikovnosti vyrobit z libovolného hrubšího igelitového pytle a trochy lepicí pásky. A finálně poslední věcí této kategorie jsou rukavice v případě, že bývá zima. Toto se týká hlavně fotografů se zrcadlovkami, protože při fotografování musejí studené tělo fotoaparátu držet oběma rukama, což bývá často víc než nepříjemné.

 

O čem ta akce je?

Mnoho akcí má svou předlohu. Touto předlohou bývají často knihy/komix (Hobit, Pán prstenů, Hellsing), film/seriál (Star Trek, StarWars), počítačová hra (WOW, Gothic, Fallout) nebo historická událost nebo historické období či pověst (Trójská válka). V případě, že i naše akce má někde svou předlohu, je vhodné se s ní alespoň rámcově seznámit.

 

Jsem zván? Jsem vůbec žádán?

V minulém díle jsme si už povídali o různých přístupech k fotografům z hlediska organizátorů akce. Dovolím si je v rychlosti zrekapitulovat:

  • akce volně přístupné
  • akce s účastnickým poplatkem
  • akce na pozvání
  • akce bez fotografů

Je v zájmů každého fotografa, aby si zjistil, jaký postoj zaobírá akce, na kterou chceme jet. Třeba už jen proto, abychom byli připraveni na případný poplatek nebo abychom byli připraveni na fakt, že do herního prostoru nebudeme vůbec vpuštěni.

V případě, že se jedná o akci napozvání a vy jste pozvánku neobdrželi, tak hned nezoufejte. Nebojte se napsat organizátorovi dané akce a zeptat se ho, zda na danou akci můžete přijet. Mohlo se totiž stát, že vás pozvat chtěl, ale zapomněl. (Organizátoři jsou taky jenom lidi, ale moc se to nahlas neříká. ;-) ). Další možností je, že vás organizátor doposud neznal a po shlédnutí vaší internetové fotogalerie změní názor a velmi rád vás na své akci uvidí.

 

Závěr

Tak to bychom k dnešní porci fotografických informací měli vše. Doufám, že při našem příštím shledání společně po boku fotografů projdeme průběhem celé akce a společně prozkoumáme zákonitosti a přínos fotografovi přítomnosti na akci.

Nashledanou příště

Autor: Lukáš „Viper“ Makovička
fotografie: také já

1. díl: Vždy se někdo dívá (Úděl fotografů - 1. díl)

2. díl: Není to jednoduché (Úděl fotografů - 2 díl)

3. díl: Druhý poločas (Úděl fotografů - 3 díl)

4. díl: Tečka na závěr… (Úděl fotografů - 4. díl)

 

Seznam některých našich fotografů:

Adášek adasek.cz Kamarád a spolužák ze základní školy bydlící kousek ode mě. :-)
     
Aldariss aldariss.rajce.idnes.cz Fotograf jehož specialitou jsou plesy a městské hry. Na běžných akcích ho už moc nepotkáte. (napsal Keret)
     
Darien darien.rajce.idnes.cz Fotografka, kterou neznám ale na kterou Keret pěl velké ódy.
     
Fuzion fuzion.rajce.idnes.cz Fotograf, který jezdí na podobné akce jako já a jehož fotografie se následně objevují v seznamu foto-reportů.
     
Hač drak.ucw.cz/hac Fotograf, kterého taktéž neznám a kterého opět doporučil Keret.
     
Charles www.karelkremel.com Člověk, který "vystudoval" fotografii a viděl jsem ho jednou v životě.
     
Lassy fairyhorse.net Mladá fotografka, která při práci zaujme nadšením a dávkou akčnosti, její zvláštní znamení - na své stránky dává jen ukázku fotek, celé album si ukazují organizátoři na stránkách sami. (napsal Keret)
     
Lenka Dráče drace.info Několikaletá kamarádka a kolegyně fotografka, která vždy fotografuje srdíčkem a s úsměvem.
     
Lopata fotky.jan-smrz.cz Lopatu bych nazval "válečným" fotografem, neb ho většinou potkávám na airsoft post-apo akcích. Jeho webová galerie funguje teprve chvíli, takže není zatím všechna jeho fotografická tvorba.
     
Keret picasaweb.google.com/keretcz Takej cvakal, co to šudlá, aby to vypadalo, že tam něco je. (napsal Keret)
     
Martin Vosáhlo martinvosahlo.galerie.cz Letos nově se objevený fotograf. Martinova tvorba je jedinečná faktem, že on sám většinou fotografuje se svým krásným starým analogovým fotoaparátem.
     
Patrick pwx.rajce.net Další letošní objev. Většinu z nás oslovil výrazně stylizovanými fotografiemi, kterých je vždy množství větší než malé. ;-)
     
Viper www.makovicka.net Skvělý společník k posezení, legenda mezi fotografy na české larpové a bitevní scéně, každá jeho fotografie zahřeje u srdce vyfoceného. (napsal Keret)

 

0
Váš hlas: Žádná

facebook